Jdi na obsah Jdi na menu
 


LOKOMOTIVA 4 - METALLIST B345

Velmi důležitá je pro naši kořenovskou železnici  důlní akumulátorová lokomotiva Metallist B345,  Jejím posledním ,,důlním" působištěm byly břidlicové doly na Hrubé Vodě, kde byla těžba ukončena v roce 2002.  Bylo štěstí, že po více než jedenácti letech stání ,,v kopřivách" zůstala až na korozi v relativně dobrém stavu.  Lokomotiva byla po získání od původního majitele přes zimu 2012-13  na ,,hostování"  v dole Skalka, kde následně počátkem roku 2013 prošla celkovou opravou. 

V květnu 2013 byla lokomotiva po opravě převezena do svého nového domova, do Kořenova. Zde se poprvé představila návštěvníkům v čele vlaků při zahájení sezony na Zubačce 1.6.2013

Trakční akumulátor lokomotivy byl vyrobený v roce 1986 a my jsme ho získali ze skladových zásob jednoho zrušeného kladenského dolu. Je to pravděpodobně poslední skutečně originální, a stále ještě funkční olověný (kyselinový) akumulátor do Metalistky, vyrobený (dle typového štítku) již v roce 1986 v bývalé NDR,  výrobce AKA elecrtric. Napětí 80 V / 280 Ah. Váha akumulátoru včetně elektrolytu je 1000kg. 

Lokomotiva je nově v majetku Železniční společnosti Tanvald a je tedy natrvalo v Kořenově. V roce 2019 by měla dostat nový akumulátor a  měla by zajišťovat provoz pro návštěvníky Kořenova.