Jdi na obsah Jdi na menu
 


1) základní info a foto z dolu Skalka

Hornická expozice v dole Skalka je otevřená pro veřejnost.

Pro návštěvu muzejního dolu Skalka je potřeba předem se objednat a domluvit termín prostřednictvím emailu:  monspol@seznam.cz  

Pro návštěvu jsou velmi vhodné zimní měsíce, kdy je venku nevlídné počasí.

V dole je stálá teplota 10 - 12°C .


Dnes již uzavřený železnorudný důl Skalka se nachází v  katastru města Mníšek pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy.
Do roku 1966 zde probíhala intenzivní těžba železné rudy a její následné zpracování v přilehlém závodě Kovohutě Mníšek. Souběžně  s tím ještě probíhala v 60tých letech za západním ložiskem hlubinná těžba křemene, jako suroviny původně určené pro výrobu polovodičů.
Ložisko železné rudy rudy bylo na hlavních patrech rozfáráno v délce 1600 m od východu k západu.  Největší hloubky 220 metrů dosáhl důl na 36. patře.V roce 1953 byla v rámci plánovaného rozšíření dolu zahájena ražba dopravní štoly na úrovni 16. (hlavního) patra. Do provozu byla dána v roce 1956. Tato dopravní štola o délce 1270 m vyúsťuje v prostoru bývalých hrudkoven, nyní Kovohutě Mníšek.
Po krátkou dobu své největší slávy v padesátých a začátkem šedesátých let 20. století byl mníšecký důl svým objemem těžby největším hlubinným železnorudným dolem na území tehdejší Československé republiky.
Důl byl v roce 1966 uzavřen pro nízký obsah železa ve zde těžené hornině. Oproti plánované kovnatosti 26,5 % byla skutečná kovnatost jen málo přes 20 %.

Současným vlastníkem bývalého dolu je od roku 2004 Montánní společnost z.s. Praha.

Montánní společnost z.s. Praha vybudovala v poměrně rozsáhlých prostorách 16. patra bývalého dolu  Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Délka komentované prohlídky s průvodcem je cca 1,5 hod.